W Jedynce: ciekawe odnowione „Lato z radiem” i więcej groteskowo-humorystycznych słuchowisk.
W Dwójce: sporo audycji słuchowiskowo-dokumentalnych, które stanowią dłuższe kilkudniowe formy. Nowości i powtórki słuchowisk z kręgu sensacji, przy czym te kilkuodcinkowe będą nadawane dzień po dniu, a nie co tydzień w określonym dniu tygodnia. Na początek i koniec wakacji w „Klubie stereo” afrykańskie i latynoskie rytmy w opracowaniu Włodzimierza Kleszcza. Do tego klasyka starego rocka u Tomasza Beksińskiego w „Wieczorach płytowych”. (To już moje informacje)
Przypominam, że niektóre audycje, takie jak „Europejska lista przebojów”, czy „Piosenki na życzenie”, zmieniły porę swojej emisji.
Z kolei w Trójce, zupełnie nowy cykl – blok programowy pt. „Między rockiem, a Hitchcockiem”, prowadzony przed południem przez różnych autorów. To głównie muzyka, konkursy, ciekawostki, ale też okienka z mini reportażami, audycjami literackimi i oczywiście „Teatrzykiem Zielone Oko”. Coś takiego było już w zeszłym roku, ale nie nazwane, nie prowadzone przez jednego Autora i mocno porozbijane. Przypomnijmy sobie „W to mi graj”, Piosenki z rockowej, trójkowej i kabaretowej scenki, albo „Od smoka chińskiego, do smoka wawelskiego” i „Osobliwe muzea”.
Ponadto w niedzielę, o 20.15, nowe audycje muzyczne różnych – raczej luźno współpracujących z Trójką Autorów.
Na temat szeregu zmian w Czwórce już pisałem wcześnie. Edukacyjne nowości to m.in. nowe słuchowiska Ireny Landau, magazyn „Jest takie miejsce…” „Muzyczne metamorfozy”, cykle „Twórca i dzieło” oraz „Zapisane w pamięci”. Audycje dla przedszkolaków oczywiście nie zniknęły. Zmieniły się audycje muzyczne o godz. 10.30, „Muzyczny poranek Czwórki” aż do godz. 7.00, kilka innych audycji zniknęło, albo zostało zawieszonych.
Z wakacyjnych nowości wypada wymienić dwie, które weszły we wtorki i czwartki (zamiast NURTu): „Z przewodnikiem w czasie i przestrzeni” oraz „Dagerotyp rodzinny”. W środy teraz o 20.50 „Klejnoty muzyki i słowa:”, czyli Hanna Szof z audycjami poetyckimi dwukrotnie, bo w niedzielę o ósmej rano i we wspomnianą środę. Tak jednak będzie tylko latem.
Poniżej nieco więcej informacji o „Lecie z radiem”, nowym przedpołudniowym trójkowym cyklu, a następnie o ofercie edukacyjnej Czwórki na lato 1989 r.
Odnowione Lato z radiem
„Lato z radiem w rękach młodych dziennikarzy PR, nie będzie miało w tym roku lidera. Prowadzącymi są dziennikarze znani już z Radia Relaks: Henryk Szrubarz, Wiesław Molak, Andrzej Szyszka, Wojciech Wójcik i Krzysztof Grzesiowski. Wspiera: Tadeusz sznuk i anrzej Matul.
Potrwa od 1 lipca do 31 sierpnia”. Czytamy w Antenie.
Od 11.00 ostatnia godzina należeć będzie do Zespołu 4 Pór Roku. Ponoć ciekawe propozycje z dziedziny kultury, obyczajów i spraw społecznych, ujęte w cykl „W obiektywie Lata z radiem”..
O 11.30 Non stop muzyczny, czyli przebój za przebojem „Studia Rytm”. Nie wiem, czy chodziło o przeboje współczesne Magazynu Muzycznego Rytm, czy rzeczywiście o dawne bigbitowe „Studio rytm” Andrzeja Korzyńskiego.
Do współpracy zaproszeni zostali ponadto: Zygmunt Broniarek, Bogusław Kaczyński, Janusz Atlas, Anrzej Szmak, Jan Rurański, Marek Przybylik, Janusz Rewiński i inni.
Stałe pozycje:
- „warto przeczytać”, czyli spotkania z autorami najciekawszych artykułów prasowych,
- „Letni savoire vivre”,
- „Archiwum Lata”,
- „Magazyn północ-południe” czyli wieści od stałych korespondentów terenowych o wypoczynku w górach i nad morzem
- Akcja szukania burtynowej komnaty,
- informacje sportowe
- w pn-śr-pt i so. – historia muzyki rockowej Adama Halbera
- książka Lata z radiem to Stefan Kisielewski: „Przygoda w Warszawie”. Czyt. Adam Hanuszkiewicz.
- W ndz. i święta Muzyczne wyd. Lata z radiem, z półgodzinną przerwą 11.00-11.30 na Tygodnik kulturalny.
„Młodość i wdzięk, pomysłowość i humor to cechy nowego Lata z Radiem, przejęte z Radia relaks”. Antena liczy na poprawę pozycji i jakości audycji.
Antena 27 3-9 lipca
Między rockiem, a hitchcockiem od 3 lipca w Trójce.
To program na żywo, nadawany od poniedziałku do piątku w godzinach 9.05-11.30.w studio z telefonicznym udziałem słuchaczy. Blok muzyczno-literacko-reporterski. Autorzy liczą na opinie o programie ,tak by mogli go doszlifować w przeciągu pierwszych tygodni.
Muzyce towarzyszą audycje. autorów z Red. Literackiej lub Społecznej:
- mini słuchowiska kryminalne Teatrzyku Zielone Oko. codziennie 2 3 odcinki
- literatura plażowa, czyli proza na lato
- reporterskie tematy aktualne oraz nagrania z myszką odzyskane dzięki Pracowni Rekonstrukcji Nagrań PR.
- w lipcu, Wielki konkurs ze znajomości Francji, a w sierpniu ze znajomości Polski.
- Inne błyskawiczne konkursy z nagrodami.
- Muzyka różnorodna wg gustu autorów.
autorzy, codziennie inni: Bogdan Olewicz (Rock), Sławomir Gołaszewski w duecie ze Sławomirem Wierzcholskim (blues i reggae), Korneliusz Pacuda (country), Roman Rogowiecki (mocniejsze odmiany rocka), Piotr Majewski (polska muzyka rozrywkowa), Jerzy Kordowicz (muzyka elektroniczna), Tomasz Tłuczkiewicz (trudno przewidzieć, czym zaskoczy słuchaczy), inni prowadzący.
Wakacyjna Czwórka dla dzieci, młodzieży i wszystkich zainteresowanych
Czwórkowy poranek, czyli magazyn „Muzyczny poranek Czwórki”, aż przez dwie godziny, czyli do 7.00, prawie tak jak już było od maja w soboty i bardzo podobnie, jak przed rokiem w wakacje.
Nowością jest wakacyjny „Język francuski”, lekcje francuskiego teraz codziennie, aż do początku września.
O 7.25 nowy cykl „Festiwale, festiwale”, czyli przegląd twórczości oraz pewnie historia festiwalu w Opolu (Edward Spyrka, Władysław Gawroński) i Sopocie (Krystyna Rejnowicz). Zielonej Góry, ani Kołobrzegu już nie dali, ale za to pomiędzy Opolem, a Sopotem, pod koniec lipca o Famie 89 opowiadała Anna Koprowicz.
Potem, jak przed rokiem, 7.50 „Halo wakacje” – magazyn młodzieżowy przygotowywany przez Rozgłośnię Harcerską. Dalej: Aktualności, Miniatury jazzowe i o 9.10 magazyny społeczne przeniesione z 8.10.
O godz. 10.00
- pn -teatr „Trzymaj się Kostka” Ireny Landau. Kontynuacja cyklu, rozpoczętego już w ferie zimowe. Zapowiadano już wtedy nowe odcinki na wakacje.
- cz – teatr. Inne obce adaptacje.
- wt-pt – „Słoneczne lektury”, czyli wakacyjne propozycje literackie dla dzieci.
- śr – „Dziecięca lista przebojów”. To nowa audycja przygotowywana najprawdopodobniej przez Barbarę Kolago.
- O 13.00 od poniedziałku do piątku: „Jest takie miejsce”, gdzie.. To magazyn popularnonaukowo-krajoznawczy. Wśród autorów: Maria Szul, Ewa Baranowska, Alicja Seliga, Barbara Zembrzuska, Elżbieta Matyja i inni.
O 17.10
- pn „Muzyczne metamorfozy”,
- wt-cz „Twórca i dzieło”, a w sierpniu „Zapisane w pamięci”.
„Muzyczne metamorfozy” to refleksje nad przemianami, rozwojem i przenikaniem się w XX w. różnych dziedzin sztuki z muzyką.
„Twórca i dzieło” to historia sztuki i filmu, cykl „Zapisane w pamięci” to archiwalne wypowiedzi, reportaże i słuchowiska poświęcone m.in. Powstaniu Warszawskiemu.
Źródło: Antena 26 (26 czerwca-2 lipca) i 27 (3-9 lipca)