30 lat temu, Wielkanoc przypadała na 3 i 4 kwietnia 1988 r.
Poniżej zrekonstruowane propozycje 4 programów Polskiego Radia na czas Wielkiej Nocy, przy czym jak to często bywało w okresach świątecznych, niektóre cykle audycji, koncerty, słuchowiska i inne audycje okolicznościowe, zdarzały się już w Wielkim Tygodniu.
Program I
W Wielki Piątek i Sobotę Jedynka bez większych zmian.
Program I na niedzielę wielkanocną zaproponował kilka cykli audycji głównie muzycznych:
- Twórcy muzycznych standardów, czyli najważniejsze nagrania tworzącej się około połowy XX w. Muzyki rozrywkowej: Jerome Kem i Vincent Youmans, Cole Porter, Hoagy Carmichael, ale też z nieco bardziej współczesnych, Jerzy Wasowski i Jan Ptaszyn Wróblewski. Około dwudziesto minutowe audycje głównie autorstwa Anny Arendt.
- Msze w różnych muzycznych stylistykach: kreolska, brazylijska, fińska (oprac. Andrzej Jaroszewski)
- 3 audycje z lżejszą muzyką klasyczną: Wiosenne impresje muzyczne, Staropolskie pieśni biesiadne oraz muzyka dla nowożeńców, autorstwa Eugeniusza Ratajczyka.
W Poniedziałek Wielkanocny, tradycyjna już aud. Danuty Lubeckiej Wiosenne targi płytowe, cykl „Piosenka jest dobra na… i inne pomniejsze audycje muzyczne, poetyckie, teatr i reportaż.
Mocno reklamowanym wydarzeniem była premiera w Teatrze Polskiego Radia: Fantazy Juliusza Słowackiego w adaptacji i reżyserii Henryka Rozena. Słuchowisko w dwóch częściach, w I oraz II dzień świąt o stałej porze, czyli o godz. 22.
Bez zmian pozostają inne stałe punkty programu, jak to w święta i w dodatku w niedzielę. Mam na myśli Kiermasz pod kogutkiem, 7 dni w kraju i na świecie, Radiowy Magazyn Wojskowy, W Jezioranach, Koncert życzeń itp.
Program II
Przez cały Wielki Tydzień w cyklu Wieczór Literacko-muzyczny, sporo słuchowisk mniej lub bardziej nawiązujących do wiosny i Świąt. Chociażby w Wielki Piątek „Wielkie śpiewanie”. Wiersze i proza Tadeusza Nowaka. Zaś w Wielką Sobotę: „Dyptyk o dzwonach”.
Różnorodna Wielka Sobota
Bardzo interesująco zapowiadał się sobotni przedpołudniowy cykl Andrzeja Kormana: „Sobota melomana”. Wszystko z płyt kompaktowych:
- J. Rodrigo: „Cóncierto Andaluz” — na cztery gitary I orkiestrę
Akademia St Martin-in-the–Fields, dyr. N. Marriner
- Wielcy wykonawcy: Claudio Arrau — CD
L. van Beethoven: IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58 (C. Arrau, Staatskapelle Dresden, dyr. Sir C. Davis), F. Liszt: 6 Pieśni polskich Chopina (C. Arrau)
- Słynne głosy — CD: Emma Kirkby. Purcell, Mozart
- J.F. Haendel: „Przybycie królowej Saby” z oratorium „Salomon”, A. Vivaldi: Sinfonia ,G-dur RV 149 (The English Concert dyr. od klawesynu , T. Pinnock
Po godz. 14 zamiast audycji Przebój za przebojem, czy Co jest grane, prezentacja Rock opery „Jesus Christ Superstar Andrew Lloyd Webbera, przygotowana przez Jadwigę Skolarską..
W cyklu „Dzieła, style, epoki” o 17:15, z kompaktu L. van Beethoven: V Symfonia c-moll op. 67 (Ork. Filharmoniczna w Los Angeles, dyr. C M. Giulini)
Z racji dłuższego słuchowiska, Studio Stereo dopiero o 22:35. Zaprasza Michał Rybczyński.
Na Wielkanoc 1988 r. Stereofoniczna Dwójka przygotowała Kilka prezentacji polskiej muzyki klasycznej z płyt kompaktowych, oratorium Mesjasz i operę Carmen Bizeta również z kompaktu, już tradycyjnie cykl słuchowiskowy Romanse i nie tylko i tym razem zamiast Wieczoru płytowego, Wieczór w stylu retro. Kto prowadził, nie wiem. Obstawiam Jadwigę Skolarską.
Z innych propozycji w zakresie muzyki rozrywkowej, wymienić wypada Europejską listę przebojów, Bluesowy koncert koncertów (brak dalszych informacji w źródłach) oraz cykl na Poniedziałek Wielkanocny: Płyta moich marzeń. Niestety brak dalszych danych o prezentowanych albumach oraz wykonawcach.
Nieco bardziej konkretnie:
- Polacy na płytach kompaktowych — CD: Henryk Szeryng gra Koncert Brahmsa
J. Brahms: Koncert skrzypcowy D–dur op. 77.. (H., Szeryng, Ork. „Con-certgebouw” w Amsterdamie, dyr. B. Haitink). Niedziela
- Polacy na płytach kompaktowych — CD • ,
F. Chopin, instrumentacja K. Tausig: I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 (Setrak, Ork. Filharmonii Bałtyckiej, dyr. W. Rajski). Niedziela
- Jerzy Fryderyk Haendel: Oratorium „Mesjasz” -— CD (w niedzielę)
- Georges Bizet: Carmen (w poniedziałek)
- Powrót Prozerpiny Jarosława Iwaszkiewicza (Cz. I) i Kongres we Florencji. (Cz. I oraz II). Oba słuchowiska odcinkowe w ramach Romansów i nie tylko w niedzielę.
- Płyta moich marzeń. W Poniedziałek Wielkanocny prezentują: Magdalena Konopka, Bogdan Fabiański, Marek Gaszyński, Tomasz Szachowski, Jadwiga Skolarska i Romuald Jakubowski.
Program III
Trójka okolicznościowe audycje prezentowała już od Wielkiego Piątku. Ramówka znacząco zmieniona, dlatego sporo wynotowałem. Zamiast „Winien i ma”:
- 9:05 – Poranne impresje jazzowe (Piotr Majewski)
- 9:40 Pokolenie leśnych ludzi – aud. Edwarda Miszczaka
- 10:00 – muzyka telewizyjna Henryka Kuźniaka
- 10:30 – Wiersze pokutne Jana Andrzeja Morsztyna – aud. Romany Bobrowskiej
- 10:50 – Mała antologia nagrań chopinowskich
- 11:30 – Powroty do przeszłości (Joanna Zadrowska)
Dalej Folk w pigułce i powieść., a potem Tonacja Marka niedźwieckiego.
Zamiast Powtórki z rozrywki, o 13:10 Fałszywe lustro – aud. Hanny Marzańskiej.
O 15:05 Niebo i piekło. Suita Vangelisa.
O 15:40 – Z całego serca. aud. Barbary Miczko
O 20:00 „Jam częścią tej siły, co wiecznie zła pragnąc, wieczne dobro czyni”. Wieczór wielkopiątkowy przygotowany przez Piotra Orawskiego. Goście: Ks. Janusz Pasierb, prof. Mieczysław Gogacz, prof. Jerzy Dymecki. Czy zło, cierpienie, ból, może nas przybliżyć do Boga. Zło w filozofii, teologii, kulturze. Aspekt duchowy i cielesny, atrakcyjność zła i jego siła magiczna.
I dalej:
- 22:15-22:30 i 23:00-23:15 – Pieśni nieba i ziemi (Maria jurkowska)
- 22:30 – Jezusa umarłego stworzenie płakało. Aud. Teresy Cupryn
- 23:15 – Źródła błędów. Aud. Krzysztofa Adamskiego
- 23:30 – J. Brahms Niemieckie requiem. Aud. Małgorzaty Pęcińskiej
Wielka Sobota w Trójce
W Wielką Sobotę również zmiany. Przedpołudnie to Pieśń łagodnych Jana Borkowskiego, (o 9:05) oraz cykl mniej znanych nagrań kilku wykonawców. Mark Knopfler (10:30), David Foster (11:10) i Barbra Streisand (12:05), jakich nie znamy. Przedstawiają: Paweł Sztompke, Marek Niedźwiecki i Krystyna sikora.
Zamiast Powtórki z rozrywki O 13:10 nuty Gdańska — aud. Kai Kamińskiej
Wieczorem natomiast:
- Gustaw Mahler: II Symfonia c–moll „Zmartwychwstanie (Piotr Orawski)
- Harmonia wszechświata” — aud. Hanny Marzańskiej
- Ostatnia godzina” — słuchowisko wg opowiadania Stefana Żeromskiego. Adaptacja Grażyny Gronczewskiej
- normalne nocne Zapraszamy do Trójki. Zaprasza Wojciech Mann
Te wspaniałe duety
W niedzielę wielkanocną W Trójce wspaniałe duety tym razem w radosnych klimatach. Usłyszymy w duetach: Michaela Mcdonalda, Ellę Fitzgerald, Kenny Rogersa, Marylę Rodowicz, Krystynę Prońko, Marilyn Monroe i Robertę Flack.
Prócz tego: Poeci piosenki francuskiej i Poeci piosenki amerykańskiej, audycja przypominająca nagrania Kabaretu Starszych Panów oraz nagrania saksofonisty Davida Sanborna. Audycje przygotowane przez muzycznych specjalistów z określonych dziedzin (więcej w ramówce). Akurat w niedzielę zabrakło Marka Niedźwieckiego i Krystyny Sikory.
5 niezapomnianych koncertów
w Poniedziałek cykl „5 niezapomnianych koncertów” z mniej znanymi, być może nigdy wcześniej nie prezentowanymi na trójkowej antenie nagraniami koncertowymi. Czy to oficjalne płyty, czy jakieś bootlegi, bądź koncerty zdobyte innymi radiowymi drogami? Nie wiem. Dość powiedzieć, że zapowiedziano:
- Marillion w Montrealu (Janusz Kosiński)
- Jacques Higelin w Bercy (Barbara Podmiotko)
- Elton John’w Melbourne (Wojciech Mann)
- Gary Moore W Tokio (Jerzy Kordowicz – pewne zaskoczenie)
- Bobby McFerin w Hamburgu (Piotr Majewski)
Muzyka klasyczna w Trójce
Z muzyki klasycznej: w niedzielę Wielka msza c-moll Mozarta i audycja pt. Pasja. Dramat sacrum, autorstwa Krzysztofa Lipki.
W poniedziałek: koncert organowy Vilgila Foxa i opera Purcella Król artur. Był jeszcze wieczorem Jan Weber. Niestety nie wiem, czy to audycja premierowa, czy jakaś powtórka: „Powrót 94-letniego Mieczysława Chorszowskiego do Prades”. Sądząc po chronologii, to mogła być nawet premiera.
pozostałe
W Trójce, jak to wtedy w radiu, nie tylko muzyka. Jeśli muzyka, to przeplatana innymi formami publicystyczno-literacko-słownymi.
cykl Co można wyczytać… oraz szerzej opisany „Kpiarze spod Giewontu” na bazie Antologii wypowiedzi na temat Zakopanego znanych dawnych i współczesnych literatów z Podhala.
Na poniedziałek zaś przewidziany był cykl zatytułowany „Woda woda” w dziennikarstwie, malarstwie itp.
Słuchowiskową premierą były wtedy Bramy raju Jerzego Andrzejewskiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza i „Pchła” Eugeniusza Zumiatina w przekładzie Wiktora Woroszylskiego i adaptacji Elżbiety Skrzyneckiej.
W Poniedziałek Wielkanocny jak zwykle Lista Przebojów Programu III, przeniesiona z Wielkiej soboty.
Program IV. Słuchowiska i reportaże
Czwórka. Tam jak zazwyczaj w oba święta cykl reportaży „Spotkanie z reportażem dawnym i nowym”. „Ścieżki czasu”, „Wileńskie wspominki”, „Dla pana Stasia”, „Pasje pana Ludwika” i
Do tego cykl „Przywrócone pamięci”, trochę audycji okolicznościowych, spotkanie z Magdą Umer w niedzielę, i Kaliną Jędrusik w poniedziałek (obie aud. Marii Żabickiej), Listy śpiewające A. Osieckiej, „o teatrze” z Jerzym Gruzą i inne. Wszystko to krótkie maks. Półgodzinne formy.
Z dłuższych, za to kilka propozycji słuchowiskowych:
- Karol Hubert Rostworowski — „Judasz z Kariothu” (słuchowisko wg dramatu). Opracowanie tekstu I reżyseria Romany Bobrowskiej (Wielka Sobota, 20:15)
- Radiowy Teatr dla Dzieci: „Kochana Assuntino” Lucjany Martini w adaptacji Hanny Bielawskiej. II część w Poniedziałek Wielkanocny.
- Teatr Klasyki dla Młodzieży: Romain Rolland „Colas Breugnon”. Adaptacja Elżbiety Hartwig (niedziela)
- Teatr Klasyki dla Młodzieży: An-toine de Saint-Exupery — „Mały książę” . Przekład Jana, Szwykowskiego, adaptacja Emilii Stawskiej, reżyseria Henryka Rozena (w poniedziałek)
- „I przyrzekam Ci miłość” — słuchowisko dokumentalne o ślubach Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza — aud. Elżbiety Staniszewskiej i Hanny Szof Reżyseria Andrzeja Pruskiego. (Niedziela 20:15)
- Prosper Mérimée: „Hiszpanie w Danii” — słuchowisko wg komedii. Przekład Joanna Guze. oprac, tekstu i reżyseria Zbigniewa Kopalki,
Warto jeszcze wspomnieć o wielkanocnej rozmowie z ks. Januszem Pasierbem. Barbara Marcinkowska rozmawia o poezji w sztuce i wartościach. II dzień świąt, godz. 19.