A oto odnośniki do interesujących stron związanych z historią Polskiego Radia i rozmaitymi audycjami.
RadioPolska
To najbardziej aktualny i prawdopodobnie najdłużej istniejący polski serwis internetowy o tematyce radiowej. Jeden z pomysłodawców, a teraz główny Autor – Krzysztof Sagan, z uwagi na swoje kompetencje, a być może też zainteresowania, skupił się na kwestiach technicznych związanych z nadawaniem, a nie na ofercie i zmianach programowych (ramówki, prowadzący), co nie znaczy że wpisy mają charakter bardzo specjalistyczny. Wręcz przeciwnie!
W aktualizowanym serwisie znajdziemy wszelkie nowości z rynku radiowego i to dotyczące całej Polski. Gdzie jest nowa rozgłośnia, gdzie zmieniła się częstotliwość nadawania, czy radio nadaje w danym regionie już cyfrowo, a może gdzieś zakończono cyfrową emisję. Wszystko to można znaleźć na omawianej stronie.
To nie koniec. Z mojej perspektywy, na uwagę zasługują inne – działy:
- historia polskiej radiofonii. W kilku częściach fachowo omówiona została ewolucja radiowej oferty w polskich warunkach. Począwszy od radia przedwojennego, poprzez radio w PRL, powstanie rozgłośni komercyjnych, konsolidację rynku radiowego, a na cyfryzacji skończywszy.
- 90 lat Polskiego Radia. To zbiór krótkich wspomnień emerytowanych pracowników, albo współpracowników Polskiego Radia, ale nie tylko. Nie znajdziemy tu poza wyjątkami, jakiś bardziej znanych osób, co nie oznacza, że prezentowane nagrania nie są warte uwagi. Wspomnienia mają charakter raczej anegdotyczny i techniczny.
- Po godzinach. To dział zawierający recenzje wartościowych książek, filmów wystaw poświęconych funkcjonowaniu rozmaitych aspektów radia.
- inne działy też warte uwagi.
Gembon – Spis audycji muzycznych Polskiego Radia
Kiedy zimą 2006 r. Przypadkiem trafiłem na tę stronę, poczułem ogromną radość. W internecie istnieje serwis gromadzący dane o zawartości części muzycznych audycji radiowych, głównie z lat 80 (Dwójka, Trójka). Wrażenie robi choćby zestawienie muzycznej zawartości Wieczorów płytowych i Zapraszamy do Trójki, ale też: Kluby stereo, Minimax i Romantycy muzyki rockowej.
Ogromna praca oparta, jak wnioskuję z lektury zestawień, o notatki prywatne.
Historia radiowej Dwójki
Bardzo interesującą stronę traktującą o historii Programu II opracował kiedyś Jakub Grądziel. Strona technologicznie w starym stylu, nie jest rozwijana od ponad 10 lat, a obecnie już nie istnieje. Zawiera wciąż aktualną rzeczową, wyczerpującą i szeroką charakterystykę profilu i zmian, jakie na przestrzeni lat miały miejsce w radiowej Dwójce.
Najciekawszym elementem serwisu są wybrane ramówki radiowej Dwójki z czasów, gdy Dwójka była jeszcze Czwórką, a Czwórka Dwójką, czyli z początków 1983 r. Były jeszcze ramówki z 1981 r, ale zniknęły..